A Karate

Mi a karate?

A szó három japán írásjelből áll. "Kara" azt jelenti üres, míg a "te" szó jelentése kéz. Tehát a karate jelentése üres, átvitt értelemben fegyvertelen kéz. A "do" azt jelenti út, művészet. Ez a szó teszi nyilvánvalóvá, hogy a karate nem verekedés, hanem harcművészet, küzdősport, hatékony önvédelmi rendszer, valamint egészségfejlesztő, megőrző és jellemformáló módszer. Tanulása és gyakorlása, a mozdulatok tökéletesítése egy életen át tartó folyamat, mely alatt lassan rájövünk, hogy a legnagyobb nehézséget nem ellenfeleink, hanem saját magunk legyőzése jelenti. Ősi mozgásrendszer, mely egyaránt fejleszti a testet, a lelket és a jellemet.

Az erő, gyorsaság, állóképesség, hajlékonyság mellett, a koordinációs képességek, az egyensúlyérzék, ügyesség és a bátorság növelésével az összes olyan fizikai, szellemi és lelki képességet fejleszti, amire egy embernek mindennapi élete során, és különleges események kapcsán egyaránt bármikor szüksége lehet.

A karate technikái védésekből, ütésekből, csapásokból, rúgásokból, dobásokból és ezek kombinációiból állnak Gyakorlása három fő részből tevődik össze. Ezek a következők: kihon (alaptechnikák), kata (formagyakorlatok), kumite (küzdelem).

A karate története

520 körül kezdődött,amikor Bodhidarma Japán nevén Daruma,egy Indiai szerzetes vándorlásai során eljutott Kínába. Az Ő nevéhez fűződik egy olyan,eleinte csak tizenegynéhány mozdulatból álló, testedzési és önvédelmi rendszer kidolgozása,mely egyszerre szolgálta a szerzetesek egészségének megőrzését, ugyanakkor segítette őket a hosszú vándorútjaikon ért gyakori rablótámadások ellen megvédeni magukat. Hosszú évek során az egykor Bodhidarma által alapított kolostor szerzetesei rettenthetetlen harcosok hírébe kerültek. Az ekkora már több mint 100 technikával rendelkező harci rendszer következő állomása Okinawa szigete volt. A Kínából származó harcművészet, a helyi küzdőmodorokkal összeolvadva önálló fejlődésnek indult. Puszta kezes küzdelmi módszerek tökéletesítését kényszer szülte, ugyanis a sziget az évszázadok során többször gazdát váltott, az éppen aktuális uralkodónak, pedig mindig fontos volt, hogy a helyiek számára-az esetleges ellenállást megelőzendő-megtiltsa a fegyver viselést. A sziget lakosai számára a fosztogatók megfékezése érdekében létszükséggé vált egy kifinomult fegyvertelen önvédelmi módszer kidolgozása.Az egykor kempo-nak (Kínai kéz), nevezett harcművészet neve okinawa-te (okinawai kéz) lett. Végleges nevét a karate-do-t már Japánban kapta.

Az egykoron az ellenfél harcképtelenné tételére kifejlesztett ősi módszer folyamatosan alakult, és mai is egyre változik. Igaz harcművészetként, egyszerre táplálkozik a múltból, ugyanakkor folyamatosan megújul.

Vezényszavak

JapánMagyar
seiretsusorakozó
keiotsuke reifigyelem, üdvözlés
seizajapán ülés
mokusomeditáció
hajimekezdd el
yameállj, fejezd be
shomen ni reiüdvözlés előre
otagai ni reia társak üdvözlése
sempai ni reia rangidős üdvözlése
sensei ni reia mester üdvözlése
sensei onegaishimasu"mester taníts minket"
sensei domo arigato gozaimasta"mester, nagyon köszönöm"
tattefel
kiritsufelállni
reiüdvözlés
osscsak harcművészetekben használt szó, a megértés, tiszteletadás, együttérzés kifejezésére

Számok

JapánMagyar
ichiegy
nikettő
sanhárom
shi / yonnégy
goöt
rokuhat
shichihét
hachinyolc
kukilenc
jutíz

Szótár

JapánMagyar
jodanfejmagasság
chudanmellkas magasság
gedanalhas magasság
sempairangidős
senseimester/tanár
dohaiazonos övfokozatú
kohaialacsonyabb övfokozatú
oiazonos oldali
gyakuellentétes oldali
hidaribalra
migijobbra
kamaevedd fel a kijelölt helyzetet
kataformagyakorlat
kiaikiáltás
kihonalapgyakorlat
kimeteljes erővel végrehajtani
kumiteküzdelem
mae nielőre
sagaruhátrafelé
mawashiköríves
mawatefordulás
yokooldalra
uchicsapás
ukevédés
yokooldalra